Investování prostřednictvím nemovitostních fondů a crowdfundingových platforem
3. října 2024
investovani-do-nemovitostnich-fondu-nebo-crowdfundingu.jpg

Investice do nemovitostí už zdaleka nejsou pouze doménou těch nejbohatších, jež mají v zádech obrovský kapitál. Díky technologickému i společenskému pokroku se na trhu objevují další a další alternativy, které umožňují do nemovitostí zainvestovat i těm nejmenším investorům. Mezi nejpopulárnější formy investování patří v posledních letech nemovitostní fondy a dále také crowdfunding. Ty mají některé znaky společné, avšak najdou se také oblasti, ve kterých liší. 

 

Nemovitostní fondy jako zaběhlý, avšak nepružný produkt

Nemovitostní fondy jsou na trhu o něco déle, proto jsou známější a zaběhlejší. Fungují na principu kolektivního investování, kdy správce fondu shromažďuje kapitál od investorů a investuje jej do portfolia nemovitostí, jenž může zahrnovat kancelářské budovy, rezidenční nemovitosti, obchodní centra nebo průmyslové objekty. Existují dva hlavní typy nemovitostních fondů, jsou to otevřené fondy (investoři mohou kdykoliv nakupovat a prodávat podíly) a uzavřené fondy (investoři musí držet své podíly po určitou dobu).

Nespornou výhodou těchto fondů je nízký vstupní kapitál, se kterým se investoři mohou pustit do nákupu podílových listů. Výhodou také je, že pokud si investor vybere kvalitní a zaběhnutý fond, zpravidla za ním stojí profesionálové ve svém oboru, kteří umí vyhodnotit potenciál daných investičních příležitostí. S tím je však spojena také jedna z nevýhod tohoto typu investování, a to omezená možnost rozhodování, jak investoři se svým podílem naloží. Jsou závislí na rozhodnutí správců fondu. Nemovitostní fondy se také vyznačují nižší mírou zhodnocení oproti jiným dynamičtějším produktům. 

 

Alternativa jménem nemovitostní crowdfunding

Nemovitostní crowdfunding je novější formou investování, která vznikla díky technologickým inovacím a digitalizaci finančního světa. Stejně jako nemovitostní fondy i crowdfundingové platformy umožňují jednotlivcům začít investovat už od menších částek. 

I zde pak existují různé varianty, ze kterých si lze vybrat. Na trhu existují subjekty, které vybírají peníze přímo od investorů, kteří se skládají na daný projekt. V tomto případě však ve vzduchu visí hrozba toho, že se celý záměr z důvodu nedostatku vybraných finančních zdrojů ani nezrealizuje. I to je jeden z důvodů, proč tyto subjekty podléhají důkladnému dozoru regulátora. 

Poté jsme tu my a crowdfunding, jenž je participativní. Všechny projekty, které máme v nabídce již úvěr dostaly a tak mají mají zajištěno financování. Investor se tak může účastnit něčeho, co se již realizuje a těšit se ze skutečných projektů a záměrů.

V případě naší investiční platformy také máme v zádech zkušený tým odborníků a profesionálů, kteří do portfolia nabídek zařazují pouze prověřené příležitosti. Zde však přichází zásadní rozdíl. Konečný krok totiž ve finále závisí pouze na klientovi. Ve Finte nechceme nikomu diktovat, kolik prostředků se má kam poslat a rozdělit. Investor si sám vybere z nabídky projektů a zvolí si, do kterého a kolik zainvestuje. 

Co je však to nejzásadnější? Oproti klasickým nemovitostním fondům navíc klienti získají zajímavější zhodnocení, a proto až budete příště přemýšlet o dalším rozšíření svého investorského portfolia, pak by Finte rozhodně mělo být vaší první volbou.