Obchodní podmínky k participacím

1. Úvodní ustanovení

1.1. Obchodní podmínky k Participacím

Tyto obchodní podmínky upravují v souladu s ustanovením § 1751 odst. 1 zákona č. 89/2012 Sb., občansk zákoník, ve znění pozdějších předpisů, vzájemná práva a povinnosti smluvních stran vzniklé na základě rámcové smlouvy o participacích (částečném postupování pohledávek) uzavřené mezi Společnost tedy společností Finte s.r.o., IČO: 213 49 045, se sídlem Pujmanové 1753/10a, Nusle, 140 00 Praha a Participantem tedy fyzickou nebo právnickou osobou prostřednictvím Portálu provozovaného na webové adrese www.finte.cz.

1.2. Popis služeb

Společnost poskytuje podnikatelské čelově vázané věry právnickm osobám se sídlem v EU. Společnost zveřejňuje seznam takto poskytnutch Úvěrů na Portálu. Participanti mohou Participací nabt část pohledávky z poskytnutého Úvěru, kter pro Participanty nadále Společnost spravuje. Společnost je oprávněna si za poskytnuté Služby čtovat poplatky dle Sazebníku.

1.3. Způsob uzavření Smlouvy

Smlouva je primárně uzavírána na dálku. Návrh Smlouvy je vygenerován prostřednictvím Portálu. Participant projeví souhlas s jejím zněním a uzavře Smlouvu tím, že rámcovou smlouvu digitálně podepíše a ověří svou totožnost pomocí bankovní identity nebo zadá ověřovací SMS kód, který mu byl zaslán. Ověřovací SMS kód Participant obdrží prostřednictvím SMS zprávy na telefonní číslo uvedené v záhlaví Smlouvy. Smlouva nabude účinnosti okamžikem akceptace ověření bankovní identity nebo přijetí autorizačního SMS kódu Portálem. Smlouvu je možné též uzavřít v listinné podobě podpisem Smlouvy za přítomnosti osoby oprávněné jednat za Společnost.

1.4. Komunikace prostřednictvím Portálu a případně e-mailu

Participant a Společnost používají při vzájemné komunikaci přednostně Portál a e-mailovou adresu, kterou Participant sdělil Společnosti při uzavření Smlouvy nebo v průběhu trvání Smlouvy prostřednictvím Portálu nebo e-mailu.

Dokumenty jsou doručené okamžikem, kdy se dostanou do sféry dispozice adresáta (tj. kdy se mohl seznámit s jejich obsahem) s tím, že v případě sdělení Společnosti zasílaného v elektronické formě prostřednictvím Portálu se má za to, že k doručení došlo vložením zprávy do schránky Participanta v rámci Portálu. Společnost může doručovat dokumenty i prostřednictvím e-mailu, v tomto případě se má za to, že k doručení došlo odesláním e-mailu.

1.5. Identifikace Participanta a AML povinnosti

Participant je povinen se před nabytím první Participace podrobit identifikaci ze strany Společnosti a vyplnit AML dotazník. Dále má Participant povinnost dodat ve stanovené lhůtě na žádost Společnosti jí vyžádané informace a dokumenty, zejména v souvislosti s povinnostmi identifikace a kontroly klientů dle ZAML. Pokud ze strany Participanta nedojde k dodání vyžádaných informací a dokumentů, vystavuje se Participant riziku neposkytnutí Služby a odpovídá vůči Společnosti za škodu způsobenou svým jednáním. Nedodání požadovaných informací a dokumentů dle tohoto odstavce je Případem porušení.

2. Definice

Agent pro zajištění

Společnost, vykonávající činnost dle § 20 ZoD, tedy vkon práv věřitele vlastním jménem na čet Participantů vlastnících Participace při správě Zajištění. Při vkonu práv se na Agenta pro zajištění hledí, jako by byl věřitelem každé zajištěné pohledávky.

Den vypořádání

nejpozději desát den, následující po dni, kdy Společnost obdržela peněžní prostředky na Účet Společnosti.

Emitent dluhopisů

právnická osoba, která prostřednictvím Portálu nabízí Participantům upsat dluhopisy emitované touto právnickou osobou na základě emisních podmínek či prospektu vážícím se k těmto dluhopisům

Jedinečný identifikátor

kombinace čísel, kterou Participantovi přidělí Společnost, a kterou je Participant jednoznačně identifikován. Tento Jedinečný identifikátor je uveden na Portále. Jedinečný identifikátor je současně Variabilní symbol.

Komisionářský vztah

vztah mezi Společností a Participantem vznikající na základě Smlouvy, kdy Participant prostřednictvím Smlouvy zadává Společnosti příkazy ke Správě Participace a Společnost tyto příkazy provádí svým jménem a na účet Participanta. Komisionářský vztah je nedílnou součástí Smlouvy.

Občanský zákoník

zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů

Objednávka Participace

nabídka Participanta k postoupení části pohledávky vzniklé z Úvěrové smlouvy zveřejněné prostřednictvím Portálu ze Společnosti na Participanta.

Opatření k nápravě

pokyn Společnosti k Participantovi směřující k přijetí určitého opatření, které povede k odstranění nebo zmírnění následků Případu porušení.

OP

tyto obchodní podmínky k Participacím, které jsou spolu se Sazebníkem nedílnou součástí Smlouvy.

Ověřený účet

bankovní účet vedený na jméno Participanta, k jehož ověření došlo v souladu s odst. 6.3. OP. Participant může mít více Ověřených účtů.

Participace

závazkový vztah mezi Participantem a Úvěrovaným, který Participantovi zakládá právo na výplatu Plnění připadajícího na Participaci. Participace vzniká částečným postoupením pohledávky z Úvěru ze Společnosti na Participanta, a to k okamžiku, kdy dojde k naplnění podmínek stanovených Smlouvou a současně s tím k zaevidování Participace na Portálu. Titulem postoupené Participace je Úvěrová smlouva nebo její část, na základě které Společnost Úvěrovanému poskytla Úvěr. Rozsah postoupení pohledávky je definován v odst. 6.7. OP.

Participant

fyzická nebo právnická osoba, jež se Společností uzavřela Smlouvu a byl jí zřízen přístup k Portálu.

Platba k nabytí Participace

platba zaslaná Participantem za účelem nabytí Participace dle Objednávky Participace.

Plnění

finanční částka, která byla přijata na Účet Společnosti za účelem uspokojení pohledávky vzniklé z Úvěrové smlouvy. Může se jednat o splátku jistiny Úvěru, úroku, úroku z prodlení, smluvní pokuty či jiného nároku vzniklého na základě Úvěrové smlouvy. Plnění nemusí být přijato pouze od Úvěrovaného, ale též od třetí osoby v rámci realizace Zajištění. Přijaté Plnění Společnost poměrně rozdělí mezi Participanty vlastníci Participace na příslušném Úvěru a Společnost vlastnící Zbytkovou pohledávku.

Portál

aplikace provozovaná Společností na adrese www.finte.cz, aplikace je též prostředkem komunikace na dálku ve smyslu § 1820 odst. 1 Občanského zákoníku.

Případ porušení

má význam uvedený v odst. 15.1. OP.

Sazebník

Sazebník poplatků, který je nedílnou součástí Smlouvy. Jednotlivé poplatky stanovené v Sazebníku jsou splatné dle informací stanovených v Sazebníku.

Služby

služby poskytované Společností na základě Smlouvy, zejména Správa Participací a vkon činností dle ujednání o Komisionářském vztahu.

Smlouva

Rámcová smlouva o Participacích (částečném postupování pohledávek), uzavřená prostřednictvím Portálu nebo v listinné podobě mezi Společností a Participantem. OP a Sazebník jsou nedílnou součástí Smlouvy.

Smlouva o Zajištění

Smlouva zajišťující pohledávku z Úvěrové smlouvy obsahující ustanovení Agenta pro zajištění pro případ částečného postoupení pohledávky (Participace). Smlouva o Zajištění upravuje podmínky, za kterých je možné realizovat Zajištění.

Společnost Finte s.r.o.

IČO: 21349045, se sídlem Pujmanové 1753/10a, Nusle, 140 00 Praha 4, společnost zapsaná v obchodním rejstříku pod sp. zn. C 400533 vedenou u Městského soudu v Praze

Správa Participací

správa a vymáhání Participací včetně jejich příslušenství a práv s Participacemi spojených, včetně případné realizace Zajištění, na základě Komisionářského vztahu.

Účet Společnosti

bankovní účet Společnosti uvedený na Portálu sloužící pro zasílání Plateb k nabytí Participací, přijímání Plnění a zasílání poměrně rozděleného Plnění mezi všechny Participanty, kteří vlastní Participace na příslušném Úvěru. Společnost je oprávněna vést více Účtů Společnosti.

Úplné vyrovnání

zánik veškerých Participací Participanta.

Úvěr

účelově vázaný úvěr poskytnutý Společností Úvěrovanému na základě Úvěrové smlouvy.

Úvěrová smlouva

smlouva uzavřená mezi Společností a Úvěrovaným, na základě které byl poskytnut Úvěr.

Úvěrovaný

právnická osoba, které byl Společností na základě Úvěrové smlouvy poskytnut Úvěr.

Variabilní symbol

kombinace čísel přidělená Participantovi k identifikaci prostředků zasílaných Participantem na Účet Společnosti. Variabilní symbol je uveden na Portálu a je totožný s Jedinečným identifikátorem.

Zajištění

zajištění pohledávky z Úvěru. Úvěr může být zajištěn zástavním právem, ručením, zajišťovacím převodem práva nebo jiným zajišťovacím institutem či jejich kombinací. Zástavní právo vznikající na základě Smlouvy o Zajištění vzniká zápisem do příslušného veřejného seznamu. K podání návrhu na zápis dochází před zveřejněním Úvěru na Portálu. O způsobu Zajištění Úvěru Společnost informuje prostřednictvím Portálu.

ZAML

zákon č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, ve znění pozdějších předpisů

Zbytková pohledávka

pohledávka vzniklá z Úvěru ve výši, která nebyla postoupena na Participanty, tj. část pohledávky z Úvěru v držení Společnosti. Zbytková pohledávka tvoří rozdíl mezi pohledávkou z Úvěru a součtem všech Participací k Úvěru.

Zesplatněná pohledávka

pohledávky z Participací a Zbytkové pohledávky, které se staly splatnými z důvodu neplnění povinností dle Úvěrové smlouvy. Společnost vymáhá Úvěr v celé nesplacené výši.

ZoD

zákon č. 190/2004 Sb., o dluhopisech, ve znění pozdějších předpisů

3. Portál

3.1. Portál

Portál slouží zejména ke zveřejnění podstatných informací o Úvěrech, ke kterým je možné nabývat Participace. Participant má prostřednictvím Portálu přístup k evidenci svých Participací, informacím o stavu svých Participací a ke všem dokumentům vážícím se k těmto Participacím a Smlouvě.

Portál taktéž slouží jako inzertní prostor, prostřednictvím kterého smí Emitenti dluhopisů nabízet jimi emitované dluhopisy k úpisu Participantům. Společnost sama nezprostředkovává úpis ani nijak nedistribuuje dluhopisy inzerované na Portálu.

3.2. Přehled Participací

Společnost Participanta prostřednictvím Portálu nebo e-mailu informuje o stavu jeho Participací, a to v rozsahu, který je přiměřený a účelný. Společnost Participanta informuje také o započetí a průběhu vymáhání Úvěru.

3.3. Informace o ostatních dokumentech k Participaci

Společnost na Portálu zveřejňuje informace o Úvěrových smlouvách v takovém rozsahu, aby Participant byl schopen si vytvořit dostatečně informovan sudek o rizikovosti možného nákupu Participace. Na Portálu je též uveden seznam smluv, které Společnost uzavřela s Úvěrovanm a které souvisí s Participacemi, nikoliv však veškerá smluvní dokumentace, kterou Společnost s Úvěrovanm uzavřela. Společnost nezveřejňuje ani Participantovi nepředává kompletní dokumentaci tkající se Úvěrových smluv a Participací.

3.4. Neposkytování rad a doporučení

Společnost prostřednictvím Portálu neposkytuje žádné investiční, právní, daňové či ekonomické rady či doporučení. Osobní finanční situace každého Participanta je jedinečná a jakékoli informace získané prostřednictvím Portálu pro tuto situaci nemusí být vhodné. Z tohoto důvodu by každý Participant měl před učiněním jakéhokoli konečného rozhodnutí zvážit získání dalších informací a rad od profesionála z dotčené oblasti.

3.5. Dluhopisy inzerované na Portálu

Společnost umožňuje Emitentům dluhopisů inzerovat na Portálu jimi emitované dluhopisy. V případě zájmu o nabytí inzerovaných dluhopisů komunikuje s Participantem přímo Emitent dluhopisů. Úpis dluhopisů se řídí ZoD. Společnost v oblasti nabídky dluhopisů nevykonává žádnou činnost. Informace o nabízených dluhopisech jsou na Portálu uváděny přímo Emitenty dluhopisů. Společnost tyto informace neprověřuje ani za ně neručí.

4. Podmínky užívání Portálu

4.1. Obecné podmínky užívání Portálu

Participant se při užívání Portálu zavazuje dodržovat veškeré povinnosti stanovené ve Smlouvě, uživatelském rozhraní Portálu a obecně závaznch právních předpisech. Participant zejména nesmí:

a)

užívat Portál jinm než obvyklm způsobem, zejména způsobem, kter by Společnost mohl poškodit či vůči ní představoval konkurenční jednání,

b)

do Portálu jakkoliv zasahovat, jakmkoliv způsobem jej měnit, upravovat, dokončovat, zpracovávat, spojovat s jinm dílem či do jiného díla zařazovat,

c)

Portál přetěžovat (např. skriptováním) a jakýmkoliv způsobem jej strojově vytěžovat,

d)

narušovat bezpečnostní opatření Portálu nebo na něj podnikat jakkoliv jin druh toku, zejména do něj vkládat malware či jin škodliv obsah nebo kód.

4.2. Zabránění zneužití Portálu

Participant není oprávněn sdělit přihlašovací údaje k Portálu nebo umožnit užívání Portálu jakékoliv třetí osobě. V případě podezření z neoprávněného přístupu na Portál je Participant povinen změnit přístupové heslo a oznámit tuto skutečnost Společnosti. Společnost nenese jakoukoliv odpovědnost za škodu vzniklou zneužitím přihlašovacích dajů.

4.3. Zákaz zneužití Portálu

Participant se zavazuje nezneužívat informace sdělené o Úvěrovaných, Úvěrech a Úvěrových smlouvách k vlastnímu obohacení nebo obohacení třetích osob. Participant se zejména zavazuje, že nezveřejní informace uvedené na Portálu, a že Úvěrovaného nebude kontaktovat s nabídkou uzavření smlouvy o úvěru obdobné Úvěrové smlouvě.

4.4. Pasivní přístup Společnosti k Portálu

Participant tímto výslovně souhlasí s tím, že Společnost je oprávněna monitorovat a kontrolovat užívání Portálu ze strany Participanta.

4.5. Sankce za porušení podmínek užívání Portálu

Za každé jednotlivé porušení povinnosti Participanta dle tohoto článku se Participant zavazuje zaplatit Společnosti smluvní pokutu ve vši 200 000 Kč. Sjednáním smluvní pokuty není dotčeno právo na náhradu škody v plné vši. Smluvní pokuta je splatná do 14 dnů od upozornění Participanta na porušení příslušné povinnosti Společností.

5. Úvěr a Participace

5.1. Úvěr, Úvěrová smlouva a Úvěrovaný

Úvěr byl Společností Úvěrovanému poskytnut na základě Úvěrové smlouvy. Pohledávku z Úvěru Společnost Participantům zpřístupňuje na Portálu za čelem možnosti nabt Participace.

Úvěrovaným je vždy právnická osoba, která prostředky z Úvěru využívá v souladu s účelem stanovenm v Úvěrové smlouvě. O čelovém vázání Úvěru Společnost Participanta informuje prostřednictvím Portálu.

5.2. Zajištění

Při poskytnutí Úvěru může Společnost s Úvěrovaným uzavřít Smlouvu o Zajištění, o jejímž obsahu Společnost Participanta informuje prostřednictvím Portálu. Společnost na Portálu uvádí zejména informace o výši a typu Zajištění a další podstatné informace o Zajištění a Smlouvě o Zajištění. Součástí Smlouvy o Zajištění je dohoda Společnosti a Úvěrovaného, že v případě postoupení pohledávky z Úvěru (Participace) bude společnost vystupovat jako agent pro zajištění.

Pokud na Portálu informace o Zajištění uvedeny nejsou, poté je pohledávka z Úvěru nezajištěná.

Nabytí Participace

6.1. Nabídka Participací

Úvěry, ke kterým je aktuálně možné nabýt Participaci, jsou zveřejněny na Portálu v sekci „Nabídka investic“. V této části Portálu jsou zveřejněny veškeré podstatné informace o Úvěrech, včetně informačních dokumentů a dokumentů souvisejících s poskytnutm Úvěrem.

6.2. Limit Participace

Společnost je pro každý Úvěr oprávněna stanovit minimální a maximální výši Participace. Pro jednotlivé Úvěry je však Společnost oprávněna určit vždy jinou výši. O stanovení minimální a maximální výše Participace Úvěru bude Společnost Participanta u daného Úvěru informovat prostřednictvím Portálu. Participace musí bt vždy uvedena jako celé jednotky, lze ji navyšovat po tisících.

6.3. Ověření bankovního účtu

Participant je v povinen provést ověření bankovního účtu Participanta. K ověření bankovního účtu dochází pomocí platby splňující náležitosti Platby k nabytí Participace dle odst. 7.5. OP, nebo tzv. mikroplatbou, kdy Participant zašle na Účet Společnosti libovolnou částku s uvedením Variabilního symbolu s poznámkou, že se jedná o identifikační platbu. Tato mikroplatba je následně vrácena na bankovní účet, ze kterého byla zaslána. Ověřovací platba musí být provedena z bankovního účtu vedeného na jméno Participanta bankovní institucí sídlící v České republice. 8 K ověření bankovního účtu dojde, pokud jsou ze strany banky společně s platbou zaslány identifikační údaje majitele bankovního účtu v rozsahu, že Společnost nemá pochybnost o totožnosti majitele bankovního účtu. Pokud má Společnost pochybnosti o totožnosti majitele účtu, může si od Participanta vyžádat:

a)

potvrzení o existenci bankovního účtu,

b)

smlouvu o vedení bankovního účtu uzavřenou mezi Participantem a bankou,

c)

výpis z bankovního účtu, na kterém jsou uvedeny identifikační údaje Participanta nebo

d)

jiný dokument vydaný bankou potvrzující existenci bankovního účtu vedeného na jméno Participanta.

Do doby ověření bankovního čtu, případně dodatečného ověření bankovního čtu, Společnost Participantovi neumožní nabývat Participace.

6.4. Objednávka Participace

Participant, který má zájem o získání Participace na konkrétním Úvěru z nabídky na Portálu, musí provést Objednávku Participace. Participant Objednávku Participace provede tak, že prostřednictvím rozhraní Portálu vybere Participaci a zvolí její výši. Objednávka Participace je dokončena kliknutím na tlačítko „Investovat“. Na základě Objednávky Participace jsou Participantovi Portálem vygenerovány informace k hradě Platby k nabytí Participace, obsahující alespoň:

a)

kupní cenu,

b)

číslo bankovního účtu Společnosti,

c)

Variabilní symbol,

d)

Specifický symbol,

e)

Období blokace objednané Participace.

Na základě Objednávky Participace Společnost ostatním Participantům tuto Participaci znemožní nabýt po dobu 14 dní. Pokud Participant nezašle příslušnou Platbu k nabytí Participace do 14 dní od Objednávky Participace, je tato Objednávka Participace považována za zrušenou a příslušná Participace je zpřístupněna ostatním Participantům.

Společnost je oprávněna Objednávku Participace odmítnout. V takovém případě zašle Participantovi informaci o odmítnutí Objednávky Participace.

Participant je oprávněn zrušit Objednávku Participace v období blokace objednané Participace a zároveň před provedením Platby k nabytí Participace.

Pokud Participant zašle Platbu k nabytí Participace v nižší výši než je Objednávka Participace, platí, že Participant má zájem pouze o Participaci ve výši Platby k nabytí Participace a Objednávku Participace ve zbylé výši ruší.

6.5. Platba k nabytí Participace

Nabytí Participace probíhá tak, že Participant ze svého Ověřeného účtu nebo bankovního účtu, který má bt ověřen dle odst. 6.3 OP, zašle Platbu k nabytí Participace, která obsahuje Variabilní symbol a 9 Specifick symbol. Po přijetí Platby k nabytí Participace Společnost nejpozději v Den vypořádání postoupí část pohledávky z příslušného Úvěru (Participaci) na Participanta. Postoupení části pohledávky (nabytí Participace) Společnost potvrdí vystavením elektronického potvrzení o nabytí Participace.

V případě, že je platba provedena z Ověřeného účtu, nicméně není označena nebo je označena nesprávným Variabilním symbolem nebo Specifickým symbolem, je Společnost oprávněna platbu zadržet po dobu maximálně 1 měsíce. Pokud v této době nedojde k doplnění či opravě údajů takové platby, např. prostřednictvím Portálu nebo e-mailu, vrátí Společnost platbu na čet, ze kterého byla odeslána. O tomto postupu Společnost Participanta informuje prostřednictvím Portálu a e-mailu.

V případě, že je platba provedena z jiného účtu, než je Ověřený účet a existuje-li možnost dodatečného ověření bankovního účtu dle odst. 6.3 OP, je Společnost oprávněna platbu zadržet po dobu maximálně 1 měsíce. Pokud v této době nedojde k dodatečnému ověření bankovního účtu dle odst. 6.3. OP, vrátí Společnost platbu na čet, ze kterého byla odeslána. O tomto postupu Společnost Participanta informuje prostřednictvím Portálu a e-mailu.

Platby provedené z jiného účtu, než je Ověřený účet nebo bankovní účet, který má být ověřen dle odst. 6.3. OP Společnost odmítne a bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 3 pracovních dnů ode dne přijetí, vrátí na účet, ze kterého byly odeslány. Stejným způsobem Společnost Participantovi vrátí přeplatek převyšující Platbu k nabytí Participace oproti Objednávce Participace.

Pokud je Platba k nabytí Participace uhrazena v jiné měně než v jaké byl poskytnut Úvěr, je Platba k nabytí Participace přepočtena kurzem určeným ke dni přijetí Platby k nabytí Participace na základě kurzovního lístku banky, která vede Účet Společnosti, na který byla přijata Platba k nabytí Participace.

6.6. Potvrzení nabytí Participace

Nabytí Participace Společnost Participantovi potvrdí vystavením elektronického potvrzení o nabytí Participace. Toto potvrzení musí být v takové formě, aby jej Participant mohl uchovat na svém elektronickém zařízení nebo jej vytisknout do fyzické podoby. Z obsahu potvrzení je zřejmý obsah smlouvy o nabytí Participace, kterou mezi sebou Společnost a Participant uzavřeli. Potvrzení o nabytí Participace je přístupné na Portálu.

6.7. Obsah postoupené Participace

Společnost Participantovi postupuje pohledávku z příslušného Úvěru ve výši přijaté Objednávky Participace (Participaci) dle specifikací uvedených na Portálu. Participant se stává věřitelem Úvěrovaného, tudíž nabývá právo na jistinu a úroky, úroky z prodlení, smluvní pokuty vzniklé v souvislostí prodlením úhrady jistiny či úroků, či jiné nároky související s Participací vzniklé po nabytí Participace, to vše v poměru Participace vůči Participacím ostatních Participantů a Zbytkové pohledávky. Participant zároveň uděluje Společnosti příkazy podle ujednání o Komisionářském vztahu upraveného v rámci OP.

Postoupením nedochází k postoupení Zajištění, neboť na Participanta se převádí pouze právo na výtěžek z realizace Zajištění v rozsahu Participace, to vše v souladu se Smlouvou o Zajištění, podle které Společnost vystupuje jako Agent pro zajištění.

Pro vyloučení pochybností Společnost uvádí, že postoupení se týká pouze pohledávky z příslušného Úvěru (Participace), nikoliv však samotné Úvěrové smlouvy a dalších smluv uzavřených mezi Společností a Úvěrovaným, ať již byly uzavřeny v souvislosti s Úvěrovou smlouvou či nikoliv.

6.8. Dobytnost Participací

Společnost provádí hodnocení bonity Úvěrovaného při uzavírání Úvěrové smlouvy. Hodnocení probíhá na základě vnitřních postupů Společnosti, aby byla maximalizována dobytnost Úvěru a souvisejících Participací. Participant je přesto výslovně srozuměn, s tím že nabývání Participací je spojeno s riziky, která jsou uvedena v čl. 17. OP. Společnost neručí za dobytnost Participace v okamžiku nabytí Participace ani její budoucí dobytnost. Společnost dobytnost posuzuje s péčí řádného hospodáře. Pokud Společnost dospěje k závěru, že se pohledávka stala nedobytnou, informuje o tom Participanty prostřednictvím Portálu nebo e-mailem.

6.9. Zákaz dispozice s Participací

Participant po dobu trvání Komisionářského vztahu dle čl. 8. OP není oprávněn Participaci postoupit na třetí osobu, zřizovat k ní práva třetích osob či s ní jakkoliv jinak disponovat, s výjimkou nabídky Participace ke zpětnému odkupu dle odst. 10.8 OP.

7. Komisionářský vztah

7.1. Komisionářský vztah

Společnost a Participant tímto sjednávají Komisionářský vztah, na základě kterého bude Společnost vlastním jménem na účet Participanta spravovat a vymáhat Participace, to vše za podmínek blíže upravených v těchto OP.

7.2. Výkon práv Participanta

Veškerá práva k Participaci realizuje Participant tím, že Společnosti na dobu trvání Participace uděluje příkazy ke správě a vymáhání Participace upravené výhradně v OP. Participant Společnosti není oprávněn udělit příkazy nad rámec OP. Společnost poskytuje Participantovi informace dle OP a dále v rozsahu stanoveném právními předpisy.

7.3. Činnost Společnosti

Společnost na základě příkazů Participanta upravených v OP vykonává Správu Participací.

Společnost je v rámci Správy Participací a v mezích příkazů Participanta upravených v OP oprávněna činit veškerá právní i faktická jednání s tím související, a to zejména upomínat a jinak komunikovat s Úvěrovaným, podávat jakékoli procesní návrhy (včetně jejich zpětvzetí) a účastnit se svým jménem a na účet Participanta jakýchkoliv řízení před soudy, státními a samosprávnými orgány, organizacemi 11 a institucemi, a to včetně řízení o výkonu rozhodnutí, exekučních a insolvenčních řízení, jakož i uzavírání dohod s Úvěrovaným týkajících se modifikace práv a povinností Úvěrovaného z Úvěrové smlouvy. To vše je Společnost případně oprávněna činit také z titulu Agenta pro zajištění.

Společnost je k provedení konkrétních úkonů v rámci Správy Participací oprávněna pověřit třetí osobu, zejména advokáta. Společnost je při výběru takové třetí osoby povinna postupovat s odbornou péčí a na základě svého nejlepší vědomí a svědomí.

7.4. Ukončení Komisionářského vztahu

Správa Participací v rámci Komisionářského vztahu je neoddělitelnou součástí Smlouvy. V případě, že Participant učiní kroky směřující ke změně příkazů upravených v OP ke Správě Participací či učiní kroky směřující k ukončení Komisionářského vztahu, dochází k ukončení celé Smlouvy.

8. Správa Společností

8.1. Správa Společností

Participant v souladu s ujednáním o Komisionářském vztahu pověřuje Společnost správou Participace, nepožaduje, aby Společnost Úvěrovaného informovala o postoupení pohledávky (Participace) a výslovně souhlasí s tím, že k Plnění bude docházet prostřednictvím Společnosti. Participant také bere na vědomí a výslovně souhlasí s tím, že Participaci po dobu trvání Komisionářského vztahu není oprávněn spravovat, ledaže mu k tomu Společnost ve vztahu ke konkrétní Participaci udělí písemný souhlas nebo je pověří konkrétními úkony v rámci Správy Participací.

8.2. Oprávnění Společnosti

V rámci Komisionářského vztahu a při výkonu Správy Participací je Společnost oprávněna zejména k:

a)

přijímání Plnění na Účet Společnosti;

b)

uchovávání veškeré relevantní dokumentace vztahující se k Participacím;

c)

komunikaci s Úvěrovanm ohledně splácení Úvěru, ke kterému se váží Participace, při Správě Participací za čelem předcházení mimosoudnímu vymáhání Participací;

d)

mimosoudnímu vymáhání Plnění, včetně možného Zajištění, jestliže nebude ze strany Úvěrovaného řádně spláceno, zahrnující zejména pravidelnou komunikaci s Úvěrovaným, jakož i pravidelné a opakované upomínání takového Úvěrovaného;

e)

zesplatnění Úvěru, včetně jeho příslušenství a práv s Participacemi spojených, jestliže Úvěr nebude ze strany Úvěrovaného řádně a včas splácen a Společnost dojde k závěru, že zesplatnění Úvěru je s ohledem na dosavadní součinnost Úvěrovaného a zjištěné informace o Úvěrovaném nejvhodnějším řešením prodlení se splácením Úvěru a souvisejících Participací; Společnost je však povinna Úvěr zesplatnit vždy nejpozději po uplynutí 180 dnů od počátku aktuálního prodlení se splácením Úvěrovaným;

f)

soudnímu vymáhání Úvěru, včetně jeho příslušenství a práv s Participacemi spojených, včetně případného Zajištění, jestliže Úvěr nebude ze strany Úvěrovaného řádně a včas splácen, zahrnujícímu zejména uplatňování práv z Participací u k tomu příslušných státních a samosprávných orgánů, organizací a institucí, a to včetně řízení o výkonu rozhodnutí a exekučních a insolvenčních řízení;

g)

provádění změn smluvních vztahů s Úvěrovaným ve vztahu k poskytnutému Úvěru, na jejichž základě vznikly Participace, a to za účelem efektivní a odborné správy a vymáhání Pohledávek, zejména poté k:

i.

uzavírání dohod s Úvěrovaným o dozajištění Úvěru, o změně termínů splátek nebo způsobu splácení (např. odklad splátek), o uznání dluhu, o smíru, o narovnání, o splátkovém kalendáři, o změnách parametrů Úvěru (např. změně výše splátky za současného prodloužení splatnosti Úvěru) a

ii.

uzavírání dohod s Úvěrovaným nebo jednostranným právním jednáním vůči Úvěrovanému ohledně jeho povinnosti hradit úroky, úroky z prodlení, smluvní pokuty a jiné nároky (např. odpuštění části úroků z prodlení při promptní nápravě nastalého prodlení), a to za účelem odvrácení soudního nebo správního řízení o nárocích Participanta, předcházení zhoršení vymahatelnosti Participace nebo proto, že se bude jinak jednat o přínosný a efektivní způsob Správy Participací. Společnost tak může učinit před zesplatněním Úvěru i po něm. Hodnota dospělého příslušenství pohledávky a dospělých smluvních pokut však nesmí klesnout pod (a) 50 % v době před zesplatněním Úvěru a (b) 20 % v době po zesplatnění, a to oproti hodnotě, kterou by takové příslušenství Participace a smluvní pokuty měly, kdyby k takovým jednáním nedošlo.

Společnost však smluvní vztah dle písm. g) nesmí změnit tak, aby Participace v důsledku změny zanikla bez protiplnění, aby hodnota jistiny Participace klesla o více než 10 % oproti původní výši jistiny Participace, či aby došlo k prodloužení splatnosti Participace o více než 12 měsíců oproti původní splatnosti (tj. splatnosti v den nabytí Participace).

O veškerých učiněných změnách Společnost Participanta informuje vyznačením příslušné změny na Portálu nebo prostřednictvím e-mailu.

h)

dalším jednáním souvisejícím s příkazy uvedenými pod písm. a) až h) tohoto odstavce OP či k případným dalším jednáním s Úvěrovaným, která budou dle odborného uvážení Společnosti v dané situaci Úvěrovaného pro Participanta přínosná, efektivní a nepovedou k poškození Participanta.

8.3. Správa dokumentace věcně související s Participací

Participant dále bere na vědomí a výslovně souhlasí s tím, že veškerou dokumentaci související s Úvěrovou smlouvou, Smlouvou o Zajištění a případnými dalšími smlouvami uzavřenými mezi Společností a Úvěrovaným, která s Participací věcně souvisí, spravuje výhradně Společnost. Společnost 13 nezveřejňuje ani Participantovi nepředává kompletní dokumentaci, která s Participací věcně souvisí. Participant prohlašuje, že o Participaci byl dostatečně informován prostřednictvím potvrzení o nabytí Participace, které je přístupné na Portálu. Na dotaz Participanta stran obsahu či dalších podmínek Úvěrové smlouvy je Společnost povinna odpovědět pouze za předpokladu, že je tento dotaz věcný a dostatečně určitý.

8.4. Komunikace mezi Participantem a Úvěrovanm a mezi Participanty navzájem

Participant dále bere na vědomí a výslovně souhlasí s tím, že jakákoliv komunikace mezi Participantem a Úvěrovaným a mezi Participanty navzájem týkající se jakéhokoliv právního či faktického jednání souvisejícího s Úvěrovou smlouvou nebo Smlouvou o Zajištění či plněním těchto smluv a Správou Participací, musí probíhat pouze postupem stanoveným ve Smlouvě, a to prostřednictvím Portálu, s výjimkou případů, kdy Společnost k jinému jednání udělila Participantovi písemný souhlas.

9. Vymáhání Společností

9.1. Vymáhání Společností

Participant v souladu s ujednáním o Komisionářském vztahu a dále v souladu s ustanovením § 1886 odst. 1 Občanského zákoníku Společnost žádá o vymáhání Participace a výslovně souhlasí s tím, že k Plnění bude docházet prostřednictvím Společnosti. Participant dále bere na vědomí a výslovně souhlasí s tím, že Participaci po dobu trvání Komisionářského vztahu vůči Úvěrovanému není oprávněn sám vymáhat, tj. že zejména není oprávněn vůči Úvěrovanému uplatňovat jakákoliv práva, včetně práva ze Zajištění, ledaže mu k tomu Společnost ve vztahu ke konkrétní Participaci udělí písemný souhlas nebo je pověří konkrétními úkony v rámci Správy Participací.

9.2. Rozsah vymáhané povinnosti a jeho změny

Společnost je po Úvěrovaném oprávněna vymáhat uhrazení jakékoli částky, kterou je Úvěrovaný povinen uhradit na základě Úvěrové smlouvy, včetně jejího vymáhání prostřednictvím realizace Zajištění. Participant bere na vědomí a výslovně souhlasí s tím, že o realizaci Zajištění rozhodne Společnost, včetně postupu realizace Zajištění, dle odst. 11.4. OP.

Participant bere na vědomí a výslovně souhlasí s tím, že Společnost je pro případ prodlení Úvěrovaného a v dalších přiměřených případech, ve kterých to lze s ohledem na profesionální a odborné zkušenosti Společnosti považovat za odpovídající předmětné situaci, oprávněna postupovat dle odst. 8.2. písm. g) OP.

9.3. Postup vymáhání

Společnost při vymáhání Participace postupuje v mezích příkazů Participanta upravených v OP a dále na základě vlastního uvážení s tím, že při vymáhání vyvíjí veškeré rozumně vynaložitelné úsilí, které lze s ohledem na profesionální a odborné zkušenosti Společnosti považovat za odpovídající předmětné situaci tak, aby byl proces vymáhání co nejefektivnější a vymožené plnění co nejvyšší. Pro vyloučení pochybností Společnost uvádí, že prostředky vymáhaní a způsob vymáhání určuje Společnost.

Společnost je povinna chránit zájem Participanta, především poté zájem Participanta na co nejvyšším vnosu z Participace při současném zachování ekonomické vhodnosti vymáhání Participace.

V případě, že soud vydá rozhodnutí o úpadku Úvěrovaného, nebo v případě, že má dojít k dražbě majetku Úvěrovaného, který je předmětem Zajištění, je Společnost povinna pohledávku z Úvěru do daného řízení přihlásit.

9.4. Oprávnění Participaci nevymáhat

Společnost je oprávněna Participaci nevymáhat, v následujících případech:

a)

pokud je Úvěrovaný v prodlení kratším než 3 měsíce,

b)

pokud je podle názoru Společnosti úspěšné vymáhání Participace nepravděpodobné nebo je Plnění, které by vymáháním mohlo být získáno nižší nebo v podobném rozsahu jako očekávané náklady na vymáhání.

9.5. Náklady vymáhání

Plnění získané aktivním vymáháním bude Společností před vyplacením Participantům poníženo o účelně vynaložené náklady na vymáhání. O výši účelně vynaložených nákladů bude Participant informován prostřednictvím Portálu nebo e-mailu.

9.6. Podmínky ukončení vymáhání Zesplatněné pohledávky

Společnost je oprávněna ukončit vymáhání Zesplatněné pohledávky v případě:

a)

vyplacení Plnění z realizace Zajištění, jež nepostačovalo k uspokojení celé Zesplatněné pohledávky,

b)

ukončení likvidace Úvěrovaného nebo vmazu Úvěrovaného z obchodního rejstříku, pokud byl zrušen bez likvidace,

c)

ukončení exekučního řízení vůči Úvěrovanému, ve kterém byla Zesplatněná pohledávka vymáhána,

d)

nabytí právní moci rozsudku, jenž nárok na Zesplatněnou pohledávku nepřiznává,

e)

zpětného odkupu poslední Participace na příslušném Úvěru ze strany Společnosti nebo třetí osoby určené Společností dle odst. 9.8. OP.

9.7. Nevymožení Zesplatněné pohledávky

O ukončení vymáhání Zesplatněné pohledávky nebo nevymáhání Participace podle čl. 10.4 písm. b) OP informuje Společnost Participanty prostřednictvím Portálu nebo e-mailu. Na žádost Participanta Společnost předá veškerou dokumentaci, která s Participací věcně souvisí, a dokumenty související s vymáháním Zesplatněné pohledávky.

Od okamžiku předání výše zmíněné dokumentace za účelem vymáhání Participantovi je Participant oprávněn Participaci vymáhat samostatně a Společnost je povinna mu k tomu potřebnou součinnost, 15 kterou po ní lze spravedlivě požadovat, a to zejména doručit Úvěrovanému oznámení o postoupení pohledávky.

9.8. Zpětný odkup Participace

Participant je oprávněn svou Participaci nabídnout výhradně Společnosti ke zpětnému odkupu. Společnost je oprávněna nabídku přijmout, nepřijmout nebo určit třetí osobu, která za ni zpětný odkup Participace provede.

Společnost je oprávněna provést zpětn odkup Participace ve vši nesplacené jistiny Participace, a to bez ohledu na nabídku Participanta, zejména v následujících případech:

a)

Prodlení Úvěrovaného s úhradou Plnění,

b)

Pokud je zřejmé, že Participace nebudou zcela vymoženy,

c)

Úmrtí Participanta,

c)

Trvání Případu porušení v případě konkrétní Participace,

e)

Učinění kroků směřující ke změně příkazů upravench v OP ke Správě Participací či učinění kroků směřujících k ukončení Komisionářského vztahu,

f)

Ukončení Smlouvy,

g)

Změny právních předpisů nebo závazného výkladu správních orgánů týkající se Služeb,

h)

Ukončení činnosti Společnosti v oblasti poskytování Služeb.

Ke zpětnému odkupu dochází třetím pracovním dnem po oznámení uplatnění práva na zpětný odkup Společností Participantovi. V době dle předchozí věty Společnost Participantovi zašle kupní cenu za zpětný odkup Participace na Ověřený účet a Participaci odstraní z evidence na Portálu. Pro vyloučení pochybností se Společnost a Participant výslovně dohodli, že kupní cena za zpětný odkup Participace činí nesplacenou výši jistiny Participace v době zpětného odkupu.

Společnost je oprávněna určit třetí osobu, která za ni zpětný odkup Participace provede. Společnost je při výběru takové třetí osoby povinna postupovat s odbornou péčí a na základě svého nejlepší vědomí a svědomí, přičemž takto určená třetí osoba je povinna prokázat dostatečnou likviditu.

Participant právo zpětného odkupu Participace dle tohoto odstavce bere na vědomí a vslovně prohlašuje, že pro provedení tohoto zpětného odkupu není třeba žádného dalšího souhlasu.

10. Výplata Plnění

10.1. Souhlas se zasíláním Plnění na Účet Společnosti

Participant bere na vědomí, že Úvěrovan bude veškerá Plnění zasílat na Účet Společnosti, a vslovně tímto souhlasí s tím, že k Plnění tudíž bude docházet prostřednictvím Společnosti.

10.2. Výplata Plnění na Ověřený účet

Společnost veškerá Plnění poměrně rozdělí mezi Participanty vlastnící Participace na příslušném Úvěru a Společnost vlastnící Zbytkovou pohledávku a nejpozději v Den vypořádání odešle poměrnou část Plnění na Ověřený účet Participanta.

Společnost při výplatě Plnění vždy dodržuje poměr Participací jednotlivých Participantů a Zbytkové pohledávky vůči poskytnutému Úvěru. Společnost není oprávněna upřednostnit jednoho Participanta nebo si ponechat celé Plnění za účelem úhrady Zbytkové pohledávky.

Společnost a Participant se mohou dohodnout na výplatě Plnění Participantovi v jiné měně, než byla přijata na Účet Společnosti. V takovém případě bude použit směnný kurz ke dni odeslání Plnění na Ověřený účet dle kurzovního lístku banky, která vede Účet Společnosti, ze kterého má být odesláno Plnění.

10.3. Srážky z výplaty Plnění

Při výplatě Plnění je Společnost oprávněna strhnout veškeré relevantní srážky, ke kterým je na základě Smlouvy oprávněna.

Společnost je také oprávněna z přijatého Plnění, které má bt vyplaceno Participantovi, strhnout veškeré splatné pohledávky, které má Společnost za Participantem.

11. Realizace Zajištění

11.1. Agent pro zajištění

Společnost byla v souladu s ustanovením § 45 ZoD ve Smlouvě o Zajištění určena jako Agent pro zajištění pro případ, že dojde k postoupení části pohledávky z Úvěru. Postoupením části pohledávky z Úvěru nedochází k postoupení Zajištění, neboť na Participanta se převádí pouze právo na výtěžek z realizace Zajištění v rozsahu Participace. Společnost vykonává činnost Agenta pro zajištění v rozsahu všech Participací.

11.2. Svolání schůze Participantů

Participant bere na vědomí a výslovně souhlasí s tím, že veškeré pokyny Agentu pro zajištění jsou uděleny Smlouvou, a to pro veškerá Zajištění. Participant tudíž výslovně potvrzuje, že nesvolá schůzi vlastníků za účelem udělení pokynů Agentovi pro zajištění. Participant se dále zavazuje, že nesvolá schůzi vlastníků z jiného důvodu než ke změně Agenta pro zajištění v případě, že dojde k ukončení činnosti Společnosti.

11.3. Práva a povinností Agenta pro zajištění

Společnost jakožto Agent pro zajištění vykonává svou činnost s odbornou péčí, zejména jedná kvalifikovaně, čestně a spravedlivě a v nejlepším zájmu Participantů.

Společnost je v rámci činnosti Agenta pro zajištění oprávněna:

a)

kontrolovat v souvislosti se Zajištěním plnění Úvěrové smlouvy Úvěrovaným,

b)

uplatňovat ve prospěch Participantů všechna práva spojená se Zajištěním,

c)

činit ve prospěch Participantů další kony nebo jinak chránit jejich zájmy v souvislosti se Zajištěním.

Participant uděluje Agentovi pro zajištění oprávnění k výměně nebo doplnění majetku, který je předmětem Zajištění, změně Zajištění nebo poskytnutí dalšího Zajištění i bez svolání schůze Participantů, pokud tyto změny povedou k usnadnění případného výkonu Zajištění a nedojde tím ke snížení hodnoty Zajištění.

11.4. Realizace Zajištění

Pokud se Úvěrovaný dostane do prodlení s úhradou Zesplatněné pohledávky dle odst. 9.2. písm. e) OP a do šesti měsíců od zesplatnění Úvěrovaný neuzavře dohodu k řešení prodlení Úvěrovaného, rozhodne Agent pro zajištění o vymáhání realizací Zajištění. Participant tímto bere na vědomí a výslovně souhlasí s tím, že o realizaci Zajištění rozhoduje Agent pro Zajištění, včetně postupu realizace Zajištění. Při realizaci Zajištění se přiměřeně použije standard péče dle odst. 9.3. OP.

Výtěžek z realizace Zajištění bude vyplacen na Účet Společnosti. Výtěžek z realizace Zajištění ponížený o náklady Agenta pro zajištění související s realizací Zajištění Agent pro Zajištění poměrně rozdělí mezi Participanty vlastnící Participace na příslušném Úvěru a Společnost vlastnící Zbytkovou pohledávku a ve lhůtě 30 pracovních dnů ode dne připsání výtěžku na Účet Společnosti odešle poměrnou část výtěžku na Ověřený účet Participanta. Případný přebytek bude vrácen Úvěrovanému.

V případě, že výtěžek z realizace Zajištění nebude postačovat k úhradě veškerých Participací a Zbytkové pohledávky, budou pohledávky z Participací a Zbytkové pohledávky uspokojeny z výtěžku realizace Zajištění poměrně a neuspokojená část Participací a Zbytkové pohledávky bude vymáhána vůči Úvěrovanému v souladu se Smlouvou a právními předpisy samostatně.

12. Omezení odpovědnosti

Společnost odpovídá Participantovi za škodu, která mu vznikne v důsledku porušení povinností Společnosti vyplývajících z obecných právních předpisů nebo smluvního ujednání s Participantem s výhradou situací popsaných níže.

Společnost neodpovídá za škodu v rozsahu, v jakém nebyla předvídatelná, přičemž se má za to, že nepředvídatelná je škoda, která nevznikne v bezprostředním důsledku porušení právní povinnosti Společnosti (následná škoda).

Společnost není povinna nahradit škodu či jinou jmu, která může vzniknout Participantovi nebo třetí osobě z následujících důvodů:

a)

nesplnění povinnosti Společnosti z důvodu vyšší moci nebo jiné události mimo kontrolu Společnosti (ozbrojené konflikty, přírodní katastrofy, pandemie, stávky, aj.).

b)

došlo ke vzniku škody v souvislosti s dluhopisy inzerovanmi na Portálu, zejména na základě nepravdivch či klamavch dajů uvedench Emitentem dluhopisů nebo nedodržení vlastních závazků Emitentem dluhopisů,

c)

jednání zástupce Úvěrovaného, které je v rozporu s pokynem Úvěrovaného, Úvěrovou smlouvou uzavřenou s Úvěrovanm, OP nebo právními předpisy;

d)

prodlení nebo chyby v přenosu dat nebo komunikace mimo kontrolu Společnosti;

e)

neoprávněných zásahů třetích osob do softwarových nebo hardwarových systémů Společnosti,

f)

ztráty, odcizení, zneužití dajů pro komunikaci na dálku nebo jinch dat, jakož i nevčasné oznámení této skutečnosti Společnosti;

g)

nepřijetí nebo neprovedení pokynu Participanta z důvodu nesprávnosti, neúplnosti nebo nepravdivosti dajů poskytnutch Participantem Společnosti, nebo pokynu, kter není v souladu se Smlouvou či právními předpisy;

h)

dočasné částečné nebo úplné nefunkčnosti Portálu;

i)

nerealizace či odmítnutí Platby k nabytí Participace, která nebyla Participantem dána v souladu se Smlouvou;

j)

prodlení či neplnění ze strany Úvěrovaného;

k)

z důvodů, kdy je tak stanoveno právními předpisy.

Pro vyloučení pochybností Společnost uvádí a Participant bere na vědomí a výslovně souhlasí s tím, že Společnost není povinna nahradit škodu či jinou újmu, která Participantovi vznikne z důvodu ukončení poskytování Služeb či provozu Portálu Společností v souladu se Smlouvou, OP či právními předpisy.

13. Ochrana dat

13.1. Mlčenlivost

Participant je povinen zachovávat mlčenlivost ohledně veškerých důvěrných informací Společnosti, o nichž se dozví v souvislosti s užíváním Portálu nebo plněním Smlouvy, zejména o obchodním tajemství Společnosti, know-how, skutečnostech obchodní povahy, Úvěrech, Úvěrovaných, Úvěrových smlouvách a Smlouvách o Zajištění, Participacích, jakož i o přihlašovacích údajích a heslech do uživatelského účtu. Povinnost mlčenlivosti trvá i po skončení Smlouvy.

13.2. Zpracování osobních údajů

Při poskytování Služeb dochází ke zpracování osobních dajů Participanta. Veškeré informace o tomto zpracování jsou uvedeny v Informacích o zpracování osobních dajů.

14. Komunikace a oznamování změn

14.1. Komunikace prostřednictvím Portálu a e-mailu

Společnost a Participant při vzájemné komunikaci přednostně užívají Portál. Společnost je při vzájemné komunikaci oprávněna užívat i e-mailovou adresu, kterou Participant Společnosti sdělil při registraci nebo v průběhu trvání Smlouvy prostřednictvím Portálu. Participant je při vzájemné komunikaci oprávněn užívat e-mailovou adresu uvedenou Společností na Portálu, v případech kdy nelze dané sdělení učinit pomocí Portálu.

Dokumenty jsou doručené okamžikem, kdy se dostanou do sféry dispozice adresáta (tj. kdy se mohl seznámit s jejich obsahem) s tím, že v případě sdělení Společnosti zasílaného v elektronické formě prostřednictvím Portálu se má za to, že k doručení došlo vložením zprávy do schránky Participanta v rámci Portálu, a v případě e-mailu se má za to, že k doručení došlo odesláním e-mailu.

14.2. Report o Participací

Participant je oprávněn Společnost zažádat o pravidelné zasílání informačního report o stavu Participací vlastněných Participantem. Tento report je zasílán vždy v kalendářním měsíci následujícím po konci kalendářního čtvrtletí. Společnost tento report zasílá na e-mail uvedený ve Smlouvě nebo sdělený prostřednictvím Portálu. Participant je též oprávněn požádat Společnost o zaslání tohoto reportu prostřednictvím poštovní zásilky. Společnost za zaslání reportu Participací účtuje poplatek dle Sazebníku.

14.3. Oznámení změny údajů

Participant je povinen neprodleně oznámit Společnosti jakoukoli změnu ve svých osobních, kontaktních či jiných údajích, které sdělil Společnosti, a dále jakékoli skutečnosti a změny, o kterých lze předpokládat, že by mohly mít vliv na Služby (např. ztráta či odcizení osobních dokladů, přihlašovacích údajů apod.), a to prostřednictvím Portálu nebo e-mailu, v odůvodněných případech rovněž telefonicky či osobně.

14.4. Oznámení změny postavení

Participant ke dni každé jednotlivé Objednávky Participace prohlašuje, že není politicky exponovanou osobou ve smyslu ZAML, pokud Společnosti prostřednictvím Portálu nebo e-mailu, neoznámí, že je politicky exponovanou osobou. V případě, že u Participanta za doby trvání Smlouvy nastane změna ohledně tohoto jeho postavení, je povinen Společnost o této skutečnosti bez zbytečného odkladu informovat.

14.5. Změny obchodních podmínek a Sazebníku

Společnost je oprávněna kdykoliv jednostranně měnit OP, Sazebník a Informace o zpracování osobních údajů, a to zejména v návaznosti na změny právních předpisů, zavádění nových služeb, změny způsobu poskytování Služeb apod., to vše za podmínek stanovených příslušnými právními předpisy. Společnost je povinna každou změnu oznámit Participantovi nejpozději 1 kalendářní měsíc přede dnem, kdy má 20 tato změna nabýt účinnosti, a to prostřednictvím Portálu nebo e-mailu. Participant se zavazuje s novým zněním OP, Sazebníku a Informací o zpracování osobních údajů seznámit.

14.6. Tichý souhlas

Participant je oprávněn nejpozději v den předcházející účinnosti změny OP a Sazebníku změnu písemně odmítnout a Smlouvu s okamžitou účinností vypovědět. Pokud Participant změnu písemně neodmítne do dne stanoveného výše, platí, že se změnou souhlasí. Na tento důsledek Společnost Participanta v oznámení o změně OP a Sazebníku.

Nabytí Participace Participantem po oznámení změn OP nebo Sazebníku je projevem souhlasu Participanta s navrženm zněním.

15. Případy porušení

15.1. Případy porušení

Případem porušení se rozumí zejména:

a)

porušení povinnosti vyplvající ze Smlouvy (včetně OP), případně z jiného smluvního vztahu mezi Společností a Participantem,

b)

porušení podmínek užívání Portálu dle čl. 4. OP,

c)

skutečnost, že prohlášení Participanta učiněná vůči Společnosti byla v době, kdy byla činěna, nepravdivá, nesprávná či v podstatném ohledu neplná,

d)

neposkytnutí součinnosti Společnosti ze strany Participanta při identifikaci či kontrole, kterou má Společnost povinnost provést dle ZAML, zejména nezaslání požadovaných informací, dokladů a dokumentů potřebných k identifikaci Participanta nebo nečitelnost těchto dokumentů,

e)

nepřijetí Opatření k nápravě Participantem nebo nesplnění povinnosti obsažené v přijatém Opatření k nápravě řádně a včas,

f)

padek nebo hrozící padek Participanta nebo učinění kroků k zahájení insolvenčního řízení,

g)

kontaktování Úvěrovaného s pokyny či příkazy tkající se Participace v rozporu se Smlouvou a OP.

15.2. Sankce za porušení

V Případě porušení je Společnost oprávněna:

a)

pozastavit nebo omezit poskytování Služeb Participantovi až do doby odstranění Případu porušení nebo odstranění následků vzniklch z takového porušení,

b)

uložit Participantovi přijetí Opatření k nápravě,

c)

požadovat smluvní pokutu dle odst. 4.5. OP,

d)

požadovat náhradu vzniklé škody či újmy,

e)

vypovědět Smlouvu bez výpovědní doby,

f)

v případě, že se Případ porušení tká konkrétní Participace, provést zpětn odkup Participace dle odst. 9.8. OP, a to za sníženou kupní cenu ve vši 2/3 kupní ceny za zpětn odkup Participace.

16. Trvání a ukončení Smlouvy

16.1. Odstoupení od Smlouvy

Participant, který je spotřebitelem, a který Smlouvu uzavřel prostřednictvím prostředků komunikace na dálku (tedy prostřednictvím Portálu) je oprávněn od Smlouvy odstoupit i bez uvedení důvodu ve lhůtě čtrnácti dnů od jejího uzavření. Takový Participant může pro uplatnění jeho práva na odstoupení od Smlouvy využít vzorový formulář, který je k dispozici na Portálu. Odstoupení od Smlouvy lze poslat (i) podepsané a naskenované prostřednictvím Portálu nebo e-mailu, nebo (ii) podepsané v papírové podobě na adresu sídla Společnosti. Lhůta pro odstoupení je dodržena, pokud bylo oznámení Participanta o odstoupení odesláno Společnosti poslední den lhůty pro odstoupení.

Uzavřením Smlouvy Participant uděluje výslovný souhlas s poskytováním Služeb před uplynutím lhůty pro odstoupení od Smlouvy, tudíž v případě nabytí Participace ve 14 dnech od uzavření Smlouvy nemá Participant právo od Smlouvy odstoupit dle ustanovení § 1837 písm. a) Občanského zákoníku.

Participant je oprávněn zrušit Objednávku Participace pouze do zaslání Platby k nabytí Participace, zasláním Platby k nabytí Participace Participant souhlasí poskytováním Služeb před uplynutím lhůty pro odstoupení a není oprávněn odstoupit od jednotlivé Participace dle § 1837 písm. a) Občanského zákoníku.

16.2. Odstoupení od Smlouvy ze strany Společnosti

Společnost je oprávněna okamžitě ukončit Smlouvu odstoupením od Smlouvy oznámením doručeným Participantovi z následujících důvodů:

a)

Participant porušuje podmínky užívání Portálu dle čl. 4. OP,

b)

Participant opakovaně zasílá platby na Účet Společnosti, které je následně Společnost nucena vrátit, např. z důvodu, že účet ze kterého byla platba zaslána není možné ověřit dle čl. 6.3 OP nebo platba nebyla v souladu s Objednávkou Participace. Participant opakovaně zasílá Společnosti Objednávky Participací, které nelze vykonat, a to ať už pro jejich rozpor s právními předpisy, Smlouvou nebo OP;

c)

Participant umožňuje Portál užívat třetím osobám, a to ať už myslně či i z nedbalosti;

d)

Participant závažně nebo opakovaně méně závažně porušuje své povinnosti ze Smlouvy nebo OP;

e)

trvá Případ porušení a Participant i přes opakované upozornění nepřijme Opatření k nápravě.

16.3. Výpověď Smlouvy

Participant i Společnost jsou oprávněni Smlouvu kdykoli bez uvedení důvodu vypovědět. Výpovědní doba počíná běžet ode dne doručení výpovědi druhé straně a končí uplynutím tří měsíců ode dne, kdy byla výpověď doručena druhé smluvní straně.

K účinnosti ukončení Smlouvy dojde uplynutím výpovědní doby a pokud k poslednímu dni výpovědní doby Participant vlastní Participaci, poté k účinnosti ukončení Smlouvy dojde až Úplným vyrovnáním. V době mezi výpovědí Smlouvy a účinností ukončení Participant není oprávněn provést Objednávku Participace.

16.4. Výpověď Komisionářského vztahu

Participant je příkazy ke Správě Participací oprávněn odvolat pouze z následujících důvodů:

a)

bude vydáno pravomocné rozhodnutí o úpadku Společnosti,

b)

z důvodu, že Společnost řádně neuplatní práva z Participace, dojde ke zmaření možnosti vymáhání plnění z Participace v hodnotě převyšující 30 % hodnoty Participací vlastněných Participantem ve správě Společnosti,

c)

Společnost neučiní žádné kroky k vymáhání Participace ve lhůtě 1 roku ode dne, kdy dojde k prodlení Úvěrovaného s úhradou Zesplatněné pohledávky.

d)

Společnost opakovaně neodešle poměrnou část Plnění nebo výtěžku na Ověřený účet Participanta ani v dodatečné lhůtě 30 dní.

16.5. Úmrtí Participanta

Participant požaduje, aby příkazy udělené Společnosti Smlouvou ke Správě Participace v rámci Komisionářského vztahu trvaly i v případě smrti Participanta.

Smrtí Participanta Smlouva nezaniká a Společnost je povinna dále vyplácet příslušné Plnění. Počínaje prvním pracovním dnem, který následuje po dni, kdy se Společnost dozví o úmrtí Participanta, Společnost znemožní:

a)

nabývání Participací;

b)

přístup k Portálu.

16.6. Dědění

V případě úmrtí Participanta Společnost po skončení dědického řízení naloží s Participací v souladu s rozhodnutím soudu o dědictví. Pokud soud neurčí dědice, který vstupuje do všech práv a povinností zemřelého Participanta vyplývajících ze Smlouvy, nebo určí-li soud více než jednoho takového dědice, zaniká Smlouva po Úplném vyrovnání a výplatě poměrné části Plnění příslušným dědicům.

Společnost z technických důvodů není schopna evidovat spoluvlastnictví Participace. V takovém případě Společnost vyzve dědice k uzavření Smlouvy, přičemž pokud dědic uzavře Smlouvu, Společnost převede příslušnou část Participace dle rozhodnutí soudu o dědictví na konkrétního dědice.

Odmítne-li dědic uzavřít se Společností Smlouvu, je poměrná část Plnění náležející dědici vyplácena na jím určený bankovní účet. Dědic má právo odvolat pokyny dané Smlouvou zůstavitelem Společnosti v části připadající na dědický podíl. Při odvolání pokynů se bude postupovat stejně jako by došlo k výpovědi Smlouvy. V tomto případě je dědic povinen sdělit Společnosti účet a ten ověřit postupem dle odst. 7.3. OP, pokud nebude ve zvláštní dohodě mezi Společností a dědicem výslovně určen postup jiný.

17. Upozornění na rizika

17.1. Tržní riziko

Nabývání Participací není bez rizika a Participant riskuje ztrátu části nebo celé své investice. Potenciální Participant by měl při rozhodování o nabývání Participace zvážit veškeré faktory, které mohou mít vliv na výnosnost Participace. Vedle finanční situace Společnosti a zejména finanční situace Úvěrovaného může výnosnost Participace ovlivnit řada souvisejících faktorů zahrnující ekonomické výhledy, finanční a politické skutečnosti a další faktory ovlivňující tržní prostředí.

17.2. Kreditní riziko

Návratnost investice a výnos z Participace jsou závislé na plnění Úvěrovaného. Schopnost Úvěrovaného dostát svým závazkům plynoucím z Úvěru má přímý vliv na výši návratnosti investice a výnosu z Participace. Z tohoto důvodu by měl Participant zvážit bonitu Úvěrovaného, neboť výše částek placených Participantovi z titulu Participace odpovídá příslušnému podílu z Plnění, které obdrží od Úvěrovaného z titulu splácení Úvěru dle příslušné Úvěrové smlouvy, dle konkrétní výše Participace Participanta. Minulé výnosy z úvěrových smluv Společnosti nezaručují výnosy budoucí.

17.3. Riziko vymáhání

Společnost je po Úvěrovaném oprávněna vymáhat uhrazení jakékoli částky, kterou je Úvěrovaný povinen uhradit na základě Úvěrové smlouvy, včetně jejího vymáhání prostřednictvím realizace Zajištění. Prostředky vymáhání a způsob vymáhání volí Společnost v mezích příkazů Participanta upravených v OP a dále na základě vlastního uvážení s tím, že při vymáhání vyvíjí veškeré rozumně vynaložitelné úsilí, které lze s ohledem na profesionální a odborné zkušenosti Společnosti považovat za odpovídající předmětné situaci tak, aby byl proces vymáhání co nejefektivnější a vymožené plnění co nejvyšší. Společnost však nezaručuje, že Úvěrovaný bude řádně a včas plnit své povinnosti z Úvěrové smlouvy a v tomto směru nečiní žádná prohlášení ani neposkytuje žádné záruky. Společnost průběžně monitoruje a vyhodnocuje schopnost Úvěrovaného plnit své závazky z Úvěrové smlouvy, z níž vychází Participace, a splácet Úvěr.

17.4. Úvěrové riziko

Společnost provádí hodnocení bonity Úvěrovaného při uzavírání Úvěrové smlouvy. Hodnocení probíhá na základě vnitřních postupů Společnosti, aby byla maximalizována dobytnost Úvěru a souvisejících Participací. Participant je přesto výslovně srozuměn, s tím že nabývání Participací je spojeno s riziky. Společnost neručí za dobytnost Participace v okamžiku nabytí Participace ani její budoucí dobytnost. Společnost dobytnost posuzuje s péčí řádného hospodáře. Pokud Společnost dospěje k závěru, že se pohledávka stala nedobytnou, informuje o tom Participanty prostřednictvím Portálu nebo e-mailu.

17.5. Legislativní riziko

Služby poskytované Společností nejsou upraveny v plném rozsahu, jelikož se nejedná o investiční crowdfunding dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2020/1503 ze dne 7. října 2020 o evropských poskytovatelích služeb skupinového financování pro podniky. Práva a povinnosti jsou českým právním řádem upraveny jen v určitých oblastech. Existuje riziko, že změnou legislativy či závazného právního názoru správních orgánů bude Společnost nucena ukončit poskytování Participací a jejich správu a vymáhání. Jelikož postoupení pohledávky je upraveno právním řádem, neohrozí ukončení poskytování Služeb Společností nebo správy a vymáhání Participací právo Participanta na Plnění připadající na Participaci. To může pro Participanta znamenat snížení efektivnosti správy a vymáhání Participace a zvýšení nákladů spojených se správou a vymáháním Participace.

17.6. Riziko platební neschopnosti Společnosti

U Společnosti existuje riziko spočívající v možnosti, že se dostane do platební neschopnosti (riziko insolvence), a to buď následkem nepříznivého tržního vývoje, nebo chybného rozhodnutí svého managementu.

Tato skutečnost může mít následně vliv na schopnost Společnosti dostát svým závazkům plynoucím ze Smlouvy a OP týkající se příkazů ke správě a vymáhání Participací. Případná platební neschopnost Společnosti neohrozí právo Participanta na Plnění připadajícího na Participaci, nicméně může vést k ukončení Správy Participací. To může pro Participanta znamenat snížení efektivnosti správy a vymáhání Participace a zvýšení nákladů spojených se správou a vymáháním Participace

V případě exekučního či insolvenčního řízení vůči Společnosti mohou být pohledávky Společnosti z Úvěrů za Úvěrovanými použity k úhradě jiných závazků Společnosti. Společnost implementovala řadu procedur, opatření a vnitřních kontrolních mechanismů k zamezení či minimalizaci uvedených rizik.

17.7. Riziko likvidity

Participaci nelze bez souhlasu Společnosti postoupit na třetí osobu. Společnost má též možnost Participaci odkoupit. Jedná se o právo Společnosti, nikoliv povinnost. Z tohoto důvodu by k nákupu Participace měly být použity pouze volné prostředky, které Participant nebude po dobu trvání Participace potřebovat k úhradě nezbytných životních nákladů.

17.8. Možný střet zájmů

Společnost upozorňuje Participanty na její možný střet zájmů, který spočívá v přijímání poplatku od Úvěrovaného. Společnost je tak finančně motivována poskytnout Úvěr Úvěrovanému a následně postoupit co nejvíce Participací Participantům. Tento střet zájmů nelze zcela eliminovat, a proto na něj Společnost Participanty upozorňuje.

Společnost upozorňuje Participanty na možný střet zájmů mezi Úvěrovanými a Společností, kdy Společnost bude poskytovat Úvěry i Úvěrovaným, kteří jsou členem stejné podnikatelské skupiny jako Společnost. Toto riziko spočívá zejména v riziku možného nedostatečného provedení kvalitativní analýzy rizik financovaného projektu, zdlouhavosti případného vymáhání, v personálním propojení statutárních orgánů Společnosti a Úvěrovaného a možnosti upřednostňování distribuce Participací na Úvěru Úvěrovaného ze skupiny na úkor jiných Úvěrovaných mimo skupinu. Tento střet zájmů je řízen vnitřní kontrolou ve Společnosti, ale střet zájmů nelze zcela eliminovat, a proto na něj Společnost Participanty upozorňuje.

17.9. Kurzové riziko

Pokud Platba k nabytí Participace nebo výplata Plnění na Ověřený účet probíhá v jiné měně, než byl poskytnut Úvěr, je Participant vystaven kurzovému riziku. Mezi odesláním a přijetím platby je vždy určitá časová prodleva, při které může dojít ke změně kurzu daného měnového páru. To znamená, že jednotlivé platby Plnění nebo výše nabyté Participace mohou být v jiné než očekávané výši. V případě delší prodlevy a rychlého pohybu kurzů může vznikat vyšší kurzová ztráta (či zisk).

17.10.Upozornění na ostatní rizika

Na specifická rizika konkrétního Úvěru Společnost upozorní Participanta prostřednictvím Portálu.

18. Závěrečná ustanovení

18.1. Určení práva

Uzavřená Smlouva, včetně OP, uzavřené Úvěrové smlouvy a veškerá další související dokumentace se řídí českm právním řádem.

18.2. Určení sudiště

Řešení jakýchkoliv sporů mezi Společností a Participantem vzniklých v souvislosti se smluvním ujednáním s Participantem, OP, Sazebníku nebo užíváním Portálu či poskytovanými Službami bude řešeno výhradně u příslušného soudu České republiky.

18.3. Neplatnost částí Smlouvy nebo OP

Pokud by se jakékoliv ustanovení Smlouvy stalo podle platné právní úpravy v jakémkoli ohledu neplatným, neúčinným nebo nevymahatelným, nebude tím dotčena nebo ovlivněna platnost, účinnost, vymahatelnost nebo právní bezvadnost ostatních ustanovení. Společnost a Participant se pro tyto případy zavazují bez zbytečného odkladu nahradit takové neplatné, neúčinné nebo 26 nevymahatelné ustanovení platným a účinným a vymahatelným ustanovením, které co nejvíce odpovídá smyslu a účelu původního ustanovení.

18.4. Reklamace a stížnosti

V případě, kdy je Participant přesvědčen o tom, že Společnost nesplnila řádně své závazky vyplývající ze Smlouvy, je oprávněn uplatnit u Společnosti reklamaci, nebo stížnost. Reklamaci nebo stížnost je Participant povinen uplatnit dříve, než zadá jakékoliv další pokyny nebo příkazy, jež by souvisely s předmětem reklamace nebo stížnosti. Reklamace či stížnost musí mít písemnou podobu a musí obsahovat podpis a identifikační údaje Participanta alespoň v rozsahu jména, příjmení, bydliště a kontaktní adresy u fyzických osob a firmy, IČO, sídla, kontaktní adresy a jména a příjmení osob oprávněných jednat jménem společnosti u právnických osob. Aby mohla být reklamace řádně a včas vyřízena, musí z ní vyplývat, co je jejím předmětem (např. popis Participace, jednání konkrétního zaměstnance apod.) Reklamaci či stížnost Participant doručí Společnosti bez zbytečného odkladu písemnou formou na adresu sídla Společnosti, případně prostřednictvím emailové adresy [email protected]. V případě podání reklamace či stížnosti prostřednictvím emailové adresy je Participant povinen uvést do předmětu emailu „Reklamace – jméno a příjmení Participanta“. Společnost na požádání vystaví Participantovi potvrzení o převzetí reklamace či stížnosti.

Reklamace a stížnosti vyřizují vedoucí útvarů Společnosti, vůči kterým je reklamace směřována. Participant je povinen poskytnout Společnosti při vyřizování reklamace potřebnou součinnost. Společnost je povinna vyřídit reklamaci Participanta do 30 dnů, ve složitějších případech do 60 dnů, ode dne jejího doručení a v této lhůtě odeslat Participantovi písemné stanovisko o způsobu jejího vyřízení.

Participant, který je spotřebitelem ve smyslu Občanského zákoníku a zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, má právo na mimosoudní řešení případných sporů mezi Participantem a Společností, které jsou spotřebitelským sporem ve smyslu zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele. Příslušným orgánem k mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce, Ústřední inspektorát – oddělení ADR, Gorazdova 1969/24, 120 00 Praha 2, e-mail: [email protected], internetové stránky: adr.coi.cz. Na tento orgán se lze rovněž obrátit se stížností.

18.5. Zdanění

Platba Plnění bude prováděna bez srážky daní a případných veřejnoprávních poplatků jakéhokoli druhu, ledaže taková srážka daní nebo poplatků bude vyžadována příslušnými právními předpisy České republiky účinnými ke dni takové platby. Bude-li jakákoli taková srážka daní nebo poplatků vyžadována příslušnými právními předpisy České republiky účinnými ke dni takové platby, nebude Společnost povinna hradit Participantům žádné další částky jako náhradu těchto srážek daní nebo poplatků. Participant je povinen odvést daň ze získaného Plnění dle platných právních předpisů České republiky.

18.6. Účinnost

Tyto OP nabývají účinnosti dne 1. 6. 2024.