Diverzifikace portfolia skrze investice (nejen) do nemovitostí
15. srpna 2024
diverzifikace-portfolia-skrze-investice-nejen-do-nemovitosti.jpg

Diverzifikace je jedním ze základních principů investování. Podstatou diverzifikace je minimalizace rizika a maximalizace potenciálních výnosů za pomoci rozložení investic do různých druhů akcií, fondů či například nemovitostí. Zahrnutí nemovitostí do investic je stále populárnější strategií.

Výhody investice do nemovitosti

Jednou z výhod investic do nemovitosti je stabilita a bezpečnost. V dlouhodobém horizontu jejich hodnota roste, a to i navzdory krátkým výkyvům. Nemovitosti navíc vynikají tím, že nejsou ničím abstraktním a spoustě – především začínajících – investorů může dodat klid, že své prostředky ukládají do něčeho hodnotného a hmatatelného. 

Nepopiratelným benefitem je také možnost vytvoření pasivního příjmu z pronájmu nemovitostí. Tento příjem tak může sloužit jako stabilní peněžní tok, na který se i v turbulentních časech lze do jisté míry spolehnout. 

V určitých případech může investice do nemovitosti přinést také daňové výhody. Pořízením nemovitosti na hypotéku si například může majitel významně snížit daňový základ doložením potvrzení o zaplacených úrocích. 

Jak investovat do nemovitostí

Není však nutno hned pořizovat hypotéku či vybírat rodinné úspory, aby mohl člověk investovat do nemovitostí. Existují i jiné způsoby. 

Realitní investiční fondy

Pro investory, kteří nechtějí nebo nemohou investovat do fyzických nemovitostí, je toto ideální alternativa. Jde o veřejně obchodované fondy, jenž vlastní a spravují nemovitosti a jejich podíly mohou kupovat jednotliví akcionáři. Výhodou je také likvidita. Zpravidla jsou tyto fondy schopné velmi rychle uspokojit kapitálové požadavky svých menších podílníků. 

Crowdfunding a P2P investice

Díky moderním technologiím a různým crowdfundingovým platformám už je dnes umožněno i malým investorům zúčastnit se velkých realitních projektů. Prostředky, které investoři nashromáždí jsou pak k dispozici podnikatelům, jenž shání pro své projekty financování. 

Existují různé druhy crowdfundingu. Jedním z nich je také pohledávkový crowdfunding, jehož prostřednictvím mohou investoři participovat na již poskytnutých úvěrech, jenž jsou zajištěny nemovitostmi. Výhodou tak je, že v tomto případě není třeba čekat na vybrání potřebné částky a je možné se ihned pustit do realizace vybraného projektu. Tím dříve pak začnou projekty také vydělávat peníze pro své donory.